A nyilak a combfej elhalt területét mutatják
A combfej elhalása (necrosisa) felnőttkorban és gyermekkorban is egyaránt létrejöhet.
A combfej elhalás általában nem a combfej egészét, hanem annak felső, terhelést viselő részén fordul elő a leggyakrabban.
Mivel ez a rész a combfej legjobban terhelt zónája, ezért előrehaladott esetekben a testsúly terhelése alatt beroppanhat. Ilyenkor az ízületi porcfelszín támasztéka megszűnik, a porc felszíne egyenetlenné válik, és a porc igen gyorsan elkopik (akár néhány hónap alatt).
Kialakulásának oka nem mindig tisztázható egészen pontosan, de sok olyan faktor ismert, mely a combfej elhalását okozhatja.
A combfej elhalását előidéző leggyakoribb tényezők között szerepel: a szteroid tartalmú gyógyszerek hosszan tartó szedése, az alkoholizmus, a túlzott vérrögösödésre való hajlam és az autoimmun betegségek esetén is elég gyakrakran találkozunk vele (mivel itt is legtöbbször szteroid tartalmú gyógyszerek szedésése lehet indokolt).
A fent felsorolt okok a combfejet ellátó ereket károsítják, ezáltal lecsökken vagy teljesen megszűnhet a combfej vérellátása. Ha ez az állapot elég hosszú ideig áll fenn, akkor létrejön a combfej részleges vagy teljes pusztulása.
A combfej elhalás tünetei között szerepel a viszonylag hirtelen kialakuló csípőtáji fájdalom, és fájdalmas mozgáskorlátozottság.
A combfej nekrózis diagnózis felállítása:
A betegvizsgálat mellett képalkotó eljárásra is szükség van, röntgen felvétel csaknem mindig szükséges. Ha a combfej elhalás kezdeti szakban van, akkor a röntgen felvétellel az elváltozás még nem kimutatható. Ebben az esetben a mágneses rezonanciás (MR) vizsgálat jól jelzi a comfej vérellátási zavarát.
A combfej elhalás kezelése: enyhébb esetben a csípőízület tehermentesítése (pl. mankóval) elegendő. Ez addig szükséges, amíg a combfej átépül, ami azt jelenti, hogy a combfej elhalás nagyon sokszor visszafordítható folyamat. Ezt nyilván egy sor tényező befolyásolhatja, többek között a bereg életkora is. Általános érvényű szabály, hogy a combfej keringésének regenerációs hajlama főleg fiatalabb betegeknél jelentősebb, a kor előrehaladtával ez a regenerációs hajlam egyre csökken.
Nagyon sok esetben, főleg idős betegeknél a combfej átépülése elmarad, ekkor műtéti kezelés indokolt. Amíg a combfej nem roppan be, az elhalt rész vérellátásának visszaállítása megkísérelhető a combfej felfúrásával. Ez egy viszonylag kis metszésen keresztül elvégezhető műtét. A tehermentesítés mankó mellett a műtét után is szükséges, legtöbbször több héten át, néha több hónapig.
Ha a combfej beroppant, már csak a combfej eltávolítása és csípőizületi protézis beültetése ad megfelelő eredményt