A végtagok tengelyeltéréseinek számos oka lehet, pl.:
- csonttörés, amely rossz helyzetben forrt össze
- a csontok növekedési zónájának fejlődési zavara
- a csontok növekedési zónájának sérülése
- veleszületett csont fejlődési rendellenesség
Kisebb tengelyeltérés általában csak esztétikai panaszt okoz.
Ha a deformitás (tengely eltérés) nagyobb, az már az ízület egyes részeinek túlterhelését és itt korai porckopáshoz vezet.
A tengelyeltérések egy része a kor előrehaladtával, a gyermek csontnövekedése folyamán magától is javulhat. Például enyhe „X” vagy „O” térd deformitást a gyermek a növekedés befejeztéig úgymond „kinőheti”.
Ha azonban a tengelyeltérés jelentős, akkor szükség lehet annak műtéti korrekciójára is.
A végtag tengelyeltérések műtéti korrekciója
Ha a tengelyeltérés az ízület közelében van, a növekedés intenzívebb szakaszában, gyermekkorban a csont növekedési zónája fém áthidaló beültetésével a kívánt oldalon leállítható. Ebben az esetben a csont másik oldala tovább nő, és így a tengelyeltérés jelentősen csökken, vagy ideális esetben el is tűnhet. Ezt követően a fémimplantátumot eltávolítjuk.
Ha a növekedés már befejeződött, akkor az érintett csontot alapos műtéti megtervezést követően a kívánt helyen átvágjuk, majd a végtag tengely beállítása után, a csontvégek rögzítését már relatíve igen kis műtéti feltárás mellett (minimál invazív eljárással) ma már nagyon korszerű szövetbarát implantátumokkal rögzítjük. Ezt követően átmenetileg néhány hétre a végtag tehermentesítésére is szükség van, viszont gipszrögzítés alkalmazása a műtétet követően csak nagyon elvétve szükséges.